Wpływ kwasów tłuszczowych omega-3 na skórę w sezonie plażowym

Artykuł partnera.

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 to jeden z najważniejszych składników naszej codziennej diety. Ich prawidłowa podaż każdego dnia ma bardzo zauważalny wpływ m.in. na układ nerwowy, pracę naszego serca, czy też na odporność całego organizmu… ale także na poziom nawilżenia skóry! Latem, w sezonie urlopowym, utrzymanie skóry w dobrej kondycji może być dla nas nie lada wyzwaniem… omega-3 nam w tym pomogą!

Omega-3 a skóra – producent suplementów diety radzi

Nastało wyczekiwane przez wielu z nas lato – sezon wakacyjnych wyjazdów, a także spędzania czasu na świeżym powietrzu. Gdziekolwiek mamy zamiar wyjechać, nieunikniona będzie ekspozycja ciała na promienie słoneczne! Nasuwa się pytanie – jak to jest z tym opalaniem? Czy jest bezpieczne dla naszej skóry? W jaki sposób odczujemy jego krótko- i długoterminowe skutki?

Jedną z najboleśniejszych konsekwencji opalania mogą być poparzenia skóry – nie tylko nieprzyjemne i mało estetyczne (szczególnie na tym etapie, gdy martwy naskórek odchodzi nam całymi płatami), ale nierzadko również niebezpieczne. Poparzenia słoneczne mogą bowiem prowadzić nawet do czerniaka, czyli raka skóry.

O takich konsekwencjach mowa może być jednak wyłącznie w przypadku, gdy nie stosujemy się do zasad odpowiedzialnego i bezpiecznego zażywania kąpieli słonecznych. Jeśli zatem zdarza się nam przesadzić z opalenizną do tego stopnia, że boleśnie to odczuwamy przez jeszcze kilka dni – należy kategorycznie zmienić strategię.

Tajemnicą sukcesu jest połączenie dwóch prostych zasad – ochrony skóry na zewnątrz (poprzez używanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym) oraz zadziałanie od środka, m.in. dzięki odpowiedniej podaży kwasów omega-3.

Jak odpowiedzialnie dbać o skórę latem?

Wspomnieliśmy o połączeniu ochrony zewnętrznej z wewnętrzną – rozwińmy nieco ten wątek. Użytkowanie kremów oraz olejków i balsamów z odpowiednim filtrem wydaje się być czymś, co stosujemy niemal intuicyjnie – zwykle, jadąc na plażę, pamiętamy o zabraniu ze sobą odpowiedniego kosmetyku. Nie zawsze jednak używamy takiej ochrony w czasie, gdy nie leżymy na plaży – jednak promieniowanie słoneczne działa na nas niezależnie od tego, czy akurat tego chcemy, czy też nie. Oto kilka prostych rad:

  • kosmetyków z filtrem używamy na całe ciało, pamiętając o twarzy, szyi, karku oraz dłoniach – niezależnie od tego, jak długo będziemy przebywać na zewnątrz;
  • pamiętamy o tym, aby dobrać wysokość filtra stosownie do typu karnacji oraz części ciała;
  • krem z filtrem powinno się stosować nie tylko latem – również zimą;
  • ochronę przeciwsłoneczną stosujmy na skórę twarzy każdego dnia;
  • w najbardziej słoneczne dni pamiętajmy również o włosach oraz ustach – ochronna mgiełka oraz pomadka powinny być w naszym plecaku lub torebce!

Jeśli zaś chodzi o wzmocnienie naszej skóry od środka, podstawą jest – oczywiście – picie odpowiedniej ilości wody. Ponieważ latem wydalamy dużo płynów przez skórę (pocimy się), dobrze jest nawadniać się częściej.

Należy też pamiętać o odpowiedniej podaży kwasów omega-3. Jakie są najlepsze? Oczywiście – naturalne, w jak najlepiej przyswajalnej formie. Współcześni producenci suplementów diety wciąż prześcigają się w przygotowywaniu coraz bardziej innowacyjnych formuł, a także atrakcyjnych form preparatów. Obecnie na rynku znajdziemy omega-3 pod postacią olejów, kapsułek, a nawet żelków!

Mając tak wiele różnych możliwości do wyboru – po które warto sięgnąć? Pamiętajmy, że kwasy omega-3 występują w różnych formach chemicznych. Badania naukowe dowodzą, że najbardziej efektywną spośród wszystkich postaci stanowią estry woskowe. Taką właśnie postać omega-3 zawiera olej morski z widłonoga arktycznego (Calanus finmarchicus), który znajdziemy w suplemencie diety CalanOil®.

Co to oznacza dla nas? Przyjmowanie preparatu zawierającego kwasy omega-3 w najbardziej bioaktywnej postaci sprawia, że dużo szybciej odczujemy ich pozytywne działanie. A w przypadku skóry będzie to zauważalny wzrost poziomu jej nawilżenia. Aby podobny efekt uzyskać wyłącznie za pomocą spożywania większej ilości wody, musielibyśmy pić jej naprawdę dużo, codziennie, przez kilka miesięcy. Efekty przyjmowania omega-3 zauważymy zaś zdecydowanie szybciej!

Przy prawidłowej podaży kwasów omega-3 od sprawdzonego producenta suplementów diety, zaobserwujemy, że:

  • nasza skóra stanie się dużo bardziej napięta, jędrna i nawilżona,
  • płytsze zmarszczki przestaną być zauważalne,
  • skóra będzie dużo gładsza – zniwelujemy jej szorstkość,
  • nasza twarz codziennie będzie wyglądać jak po dobrze przespanej nocy,
  • poprawi się nawilżenie naszych oczu.

Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają również zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. Dodatkowo preparat CalanOil® zawiera astaksantynę – naturalny przeciwutleniacz o działaniu nawet 6000 razy silniejszym w porównaniu do witaminy C! Astaksantyna wraz z kwasami omega-3 przyczyniają się do bardzo efektywnej ochrony skóry oraz pomagają zapobiegać efektom fotostarzenia oraz powstawaniu przebarwień. Przy właściwej podaży suplementu (3 kapsułki dziennie) utrzymamy również prawidłowy poziom nawilżenia skóry.