Jakie lampy do gabinetu lekarskiego?

Artykuł partnera.

Jakie lampy najlepiej sprawdzą się w placówkach medycznych i na co zwracać uwagę przy wyborze oświetlenia? Przedstawiamy kilka podstawowych zasad, które pomogą wybrać najlepsze lampy do gabinetu.

Oświetlenie w placówkach medycznych jest bardzo ważnym czynnikiem zapewniającym komfort pracy. W takim miejscu lampy nie są jedynie kwestią estetyczną, ale mają konkretne zadania do spełnienia. Odpowiednio dobrane oświetlenie wpływa na komfort wizyty i ułatwia pracę lekarzy. Źródła światła muszą zapewniać odpowiednią jasność i mieć wysoki współczynnik oddawania barw, dzięki czemu światło nie będzie zmieniać naturalnych kolorów oświetlanych przedmiotów.

Jakie lampy do gabinetu?

Gabinet lekarski jest miejscem, gdzie jakość światła ma ogromne znaczenie. Urządzając takie pomieszczenie trzeba wziąć pod uwagę nie tylko względy praktyczne i estetyczne, ale też obowiązujące normy prawne, które dotyczą natężenia oświetlenia. Ważne jest, aby światło w gabinecie nie było oślepiające, a jednocześnie zapewniało bezpieczną i komfortową pracę specjalistów. Umieszczenie kilku punktów świetlnych w gabinecie pozwoli na bardziej dokładną diagnostykę problemów pacjentów. Dobrym rozwiązaniem będzie oświetlenie LED w postaci plafonów, paneli lub spotów. Takie lampy cechuje wysoka funkcjonalność, są odporne na zabrudzenia, a przy tym spełniają funkcję dekoracyjną, która wpływa na komfort wizyty. Panele LED są bardzo uniwersalne i pasują do każdej aranżacji, ponadto mogą być montowane na różne sposoby – jako wpuszczane w sufit lub podwieszane.

Lampy w gabinecie lekarskim

Gabinet lekarski

Rodzaj światła

W przypadku gabinetów wskazane jest używanie lamp, które emitują światło o temperaturze barwowej 4000-4500K, zwanej białą naturalną. Światło o naturalnej barwie jest zbliżone do naturalnego, dlatego czasami nazywa się je światłem dziennym. Taka barwa nie męczy wzroku i poprawia koncentrację.

Istotne jest też odpowiednie natężenie światła oraz współczynnik oddawania barw określony parametrem CRI. Im wyższy wskaźnik tym lepiej, w praktyce oznacza to, że światło nie zmienia naturalnych kolorów, na które pada światło – co jest ważne podczas badania pacjenta. Uzupełnieniem oświetlenia gabinetu lekarskiego są kinkiety oraz lampy Italux stołowe.

Oświetlenie poczekalni

Oprócz samego gabinetu należy zadbać też o pozostałe pomieszczenia takie jak poczekalnie oraz miejsca do rejestracji. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla poczekalni jest dostęp do światła dziennego, jednak nie zawsze jest to możliwe. Do zapewnienia właściwego poziomu oświetlenia w tych częściach placówek sprawdzą się plafony lub panele LED. Emitowane przez nie światło jest przyjemnie rozproszone i tworzy przytulną atmosferę, w której pacjenci mogą oczekiwać na wizytę.

Lampy w gabinecie lekarskim

Reflektory LED w poczekalni

Sam punkt rejestracji jest miejscem najbardziej reprezentatywnym, dlatego w tym przypadku sprawdzą się nowoczesne lampy wiszące, które zapewnią odpowiednią jasność i podniosą walory estetyczne wnętrza. Przykładem mogą być lampy Italux, które mają kilka źródeł światła np. model Olbia lub Remdal. Ich podłużna konstrukcja sprawia, że miejsce pracy jest doskonale oświetlone, a nowoczesny design lamp uatrakcyjnia wnętrze.

Lampy w gabinecie lekarskim

Lampy wiszące w punkcie rejestracyjnym

Poczekalnia to także miejsce, gdzie znajdują się tablice oraz inne materiały informacyjne dla pacjentów. Światło odgrywa tutaj ważną rolę, ponieważ skupia uwagę oczekujących osób na konkretne miejsca. Znakomicie sprawdzą się tu reflektory oraz spoty. Ich niewątpliwymi zaletami są możliwość zmiany kierunku świecenia oraz wybór poziomu jasności emitowanego światła. Niektóre modele mają też funkcję regulowania barwy światła.

Przy projektowaniu oświetlenia musimy pamiętać, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Rozmieszczenie okien, wielkość i przeznaczenie pomieszczenia mają ogromny wpływ na właściwy dobór oświetlenia. Innych parametrów oświetlenia będziemy potrzebować w gabinecie zabiegowym, a innych w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu. Właściwie dobrane oświetlenie LED zapewnia bezpieczeństwo, usprawnia pracę i stwarza przyjemną atmosferę dla pacjentów.