Udar mózgu w pigułce – fakty i mity

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, udar mózgu jest główną przyczyną niepełnosprawności na świecie. W Polsce, co osiem minut ktoś doznaje udaru, co stanowi blisko 80 000 nowych przypadków rocznie. Te przerażające liczby pokazują, że udar mózgu jest powszechną chorobą, która może dotknąć każdego z nas.

Udar niedokrwienny a udar krwotoczny

Choroby naczyniowe mogą być przyczyną udarów niedokrwiennych mózgu lub udarów krwotocznych, które powstają w wyniku zmian w tętnicach dostarczających tlen do mózgu. Za niedokrwienie mózgu najczęściej odpowiedzialna jest niedrożność naczyń, która występuje, gdy naczynia krwionośne tracą elastyczność i z czasem ulegają stwardnieniu oraz na ścianach naczyń gromadzą się złogi blaszki miażdżycowej, które z czasem ograniczają przepływ krwi i doprowadzają do zamknięcia światła naczyń i uniemożliwiają swobodny przepływ krwi.

Objawy, których nie możesz zlekceważyć

Pacjenci po udarze powinni natychmiast trafić do szpitala, jeśli doświadczą któregokolwiek z wymienionych poniżej objawów. Im szybciej pacjent otrzyma pomoc, tym szybciej przepływ krwi do mózgu zostanie przywrócony, a szansa pacjenta na powrót do zdrowia znacznie wzrasta.

W przypadku zauważenie któregokolwiek z wymienionych objawów, należy skontaktować się pod numerem 112 i wezwać pomoc medyczną. Objawy charakterystyczne dla udaru mózgu, które powinny nas zaniepokoić to: bełkotliwa i niewyraźna mowa, wykrzywiony kącik ust, zawroty i bóle głowy, problemy z równowagą, jednostronny niedowład połowiczy lub paraliż, problemy ze wzrokiem, takie jak oczopląs i podwójne widzenie a także utrata przytomności.

Jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy, należy zadać tej osobie kilka podstawowych pytań, aby ocenić jej trzeźwość, ponieważ objawy udaru często przypominają objawy osoby odurzonej alkoholem i przez to często są bagatelizowane. W razie wątpliwości warto zadzwonić po pomoc. Nasza reakcja i wyczulenie może uratować komuś życie.

Leczenie poudarowe

Chory po przebytym udarze mózgu powinien w ciągu maksymalnie 3-4 godzin od wystąpienia pierwszych objawów trafić na oddział udarowy. Tam lekarze za pomocą różnych dostępnych metod przywracają dopływ krwi do uszkodzonych obszarów mózgu. Wykorzystuje się do tego metody: trombolizy, trombektomii mechanicznej lub zabieg chirurgiczny mający na celu usunięcie uszkodzonego naczynia lub skrzepliny znajdującej się w nim.

Kolejny etap to rehabilitacja pacjenta. To długi i żmudny proces, w trakcie którego chory od nowa uczy się chodzić, mówić, poruszać ręką i nogą, jeść czy pić. Mózg jest wspaniałym i niezwykle elastycznym narządem. Funkcje, które realizował dotąd uszkodzony obszar są przejmowane przez inne obszary mózgu. Jednak wymaga to pracy i odpowiedniej motywacji ze strony pacjenta.

Pacjenci po udarze mają problem z wykonywaniem podstawowych czynności samodzielnie i potrzebują stałej opieki i wsparcia rodziny i bliskich w walce o powrót do sprawności. Dodatkowo, często dotyka ich spastyczność, która powoduje ból, a także depresja poudarowa, która także utrudnia proces rehabilitacji.

Źródło:

1. https://zyciepoudarze.pl/leczenie-spastycznosci-konczyny-gornej-i-dolnej-po-udarze-mozgu/