Jak zatrzymać artretyzm – poznaj naturalne sposoby leczenia artretyzmu

Artretyzm to bardzo nieprzyjemna przypadłość. Z reguły dotyka ona osoby starsze. Bóle towarzyszące artretyzmowi potrafią być na tyle dokuczliwe, że skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dziś poznamy naturalne metody leczenia tego schorzenia. Dowiemy się jak zatrzymać artretyzm. Na koniec podam Wam przepis na ajurwedyjską pastę pomocną w naszych dolegliwościach.

Artretyzm – co to jest?

Artretyzm to zapalenie stawów. Charakteryzuje się częstymi, nawracającymi, silnymi bólami przeradzającymi się w dyskomfort. W miejscu chorobowo zmienionym możemy zauważyć obrzęk i odczuwać sztywność. Inna nazwa artretyzmu to „Dna moczanowa” bądź „Podagra”. Dna moczanowa najczęściej atakuje stawy dużego palca stopy, ale nie tylko. Problematyczne może okazać się przodostopie, kostki, kolana, biodra, palce u rąk, nadgarstki i łokcie.

Jak zatrzymać artretyzm – leczenie naturalne

W leczeniu artretyzmu bardzo ważną rolę odgrywa nasza dieta. Rodzaje artretyzmu i sposoby na poradzenie sobie z tą chorobą bardzo dokładnie opisuje ajurweda. W ajurwedzie choroba ta nazywana jest AMA-VATA. Oznacza to, że dosza VATA jest zaburzona przez toksyny („AMA „oznacza toksynę).

Artretyzm jest chorobą metaboliczną i ma ścisły związek ze stanem okrężnicy. Nim rozwinie się podagra, powinniśmy zwrócić uwagę na takie objawy jak zaparcia występujące naprzemiennie z biegunkami oraz zespół jelita drażliwego, czy ból biodra. Najlepiej by do nich nie dopuszczać i zawczasu zadbać o swój organizm, stosując odpowiednią dietę.

dieta dla osób z artretyzmem
Źródło: Pixabay

Rodzaje artretyzmu według Ajurwedy

Artretyzm typu „VATA” – objawia się silnymi i przeszywającymi bólami. Są one pulsujące i bardzo przeszywające. Możemy zaobserwować trzeszczenie stawów, kości i suchość skóry. Ból koją gorące okłady, a nasila zimno.

Co pomaga na ten rodzaj artretyzmu?

  • Kardamon
  • Triphala
  • Ashwagandha i Vidari Kanda
  • Masaże olejem sezamowym
  • Kąpiele z solą EPSOM

Artretyzm typu „KAPHA” – objawia się obrzękami stawów, zapaleniem stawów i uczuciem ciężkości. Ból jest tępy i raczej miejscowy. Tak jak w przypadku poprzedniego typu słabnie pod wpływem ciepła, a nasila się pod wpływem zimna. Pozostałymi objawami, które możemy zaobserwować, jest katar i śluz w gardle.

Co pomaga na ten rodzaj artretyzmu?

  • Stosowanie ziół ostrych: imbir, cynamon, kurkuma, gorczyca, pieprz, trikat.
  • Masaże olejem z gorczycy.
  • Kolagen.

Artretyzm typu „PITTA” – objawia się stanem zapalnym, opuchlizną, uczuciem pieczenia i gorączką. Ból nasila się pod wpływem zimna, a słabnie pod wpływem ciepła. Innymi objawami może być biegunka, bezsenność oraz drażliwość.

Masaż dłoni
Źródło: Pixabay

Co pomaga na ten rodzaj artretyzmu?

  • Kardamon, Triphala, Vidari
  • Gorzkie zioła: berberys, katuka, mniszek, gorzknik
  • Masaże olejem kokosowym, sandałowym, Brahmi
  • Większe porcje kurkumy, aloesu i neem

Co można jeść, chorując na artretyzm?

Dieta przy tym schorzeniu powinna być przede wszystkim zdrowa i lekkostrawna. Bogata w składniki odżywcze. Zamiast gotowania tradycyjnie w wodzie warto przejść na gotowanie na parze. Owoce i warzywa zachowują w ten sposób więcej cennych witamin i minerałów.

Warzywa, które warto spożywać to cukinia, marchew, szpinak i bakłażan. Dietę możemy urozmaicić słodkimi owocami sezonowymi. Przyprawy działające przeciwzapalnie to czosnek, cebula, imbir, cynamon, kardamon, kurkuma, kumin, kminek, koper włoski.

Czego unikać, cierpiąc na chorobę zwyrodnieniową?

Należy unikać potraw ciężkostrawnych. Najlepiej więc zrezygnować ze smażenia. Zimne dania również nie są wskazane. Warzywa, z jakich powinniśmy zrezygnować to warzywa kapustne: kapusta, kalafior, brokuł. Z naszej diety powinniśmy wyeliminować także produkty skrobiowe, cukier i białą mąkę, oraz nabiał. Nie są wskazane owoce kwaśne np. owoce cytrusowe, czy też śliwki.

Mandarynka
Źródło: Pixabay

Jak zatrzymać artretyzm – pozostałe sposoby

Aromaterapia i masaże

Kąpiele i masaże przy użyciu olejków działają kojąco nie tylko na nasze obolałe stawy, ale także na nasz umysł. Każdy potrzebuje chwili relaksu i rozluźnienia. Jest to szczególnie ważne przy różnego typu schorzeniach. Podczas masażu należy skupić się na mięśniach okalających chory staw. Masaż wykonujemy delikatnie by nie dopuścić do dodatkowych uszkodzeń.

Akupunktura i akupresura

Terapia pochodząca z Medycyny Wschodniej. Jest bezpieczna i bezbolesna. Równoważy ona pracę narządów wewnętrznych. Skupia się nie tylko na skutku, ale także przyczynie odczuwanych dolegliwości. Działa kojąco i poprawia przepływy krążenia zarówno krwi, jak i energii. Najlepsze efekty można zauważyć, stosując ją we wczesnym etapie choroby dny moczanowej.

Hydroterapia

Przynosi ulgę przy bólach stawów. Temperatura wody powinna wynosić tyle, co otaczające nas powietrze. Zaleca się, by były to 24 stopnie Celsjusza. Kąpiel powinna trwać 30 min. Do wody warto dodać sól EPSON. Wystarczy odwiedzić najbliższą aptekę. Jest ona kluczowym elementem hydroterapii. Podczas kąpieli można wykonywać łagodne ćwiczenia mające na celu rozluźnienie i poprawiające giętkość stawów np. chodzenie i wiosłowanie.

Kręgarstwo

Kuracja powinna odbywać się tylko z udziałem specjalisty. By ją prawidłowo wykonać, należy posiadać dokładną wiedzę odnośnie anatomii człowieka. Kręgarstwo ma na celu rozluźnienie mięśni i pozbycie się wszelkich nadmiernych napięć. Pozwala to znacznie szybciej uporać się z chorobą zwyrodnieniową.

Technika Aleksandra

Technika Alexandra jest terapią holistyczną. Ma na celu zwiększenia swobody ciała i ducha. Poprawia lekkość fizyczną, jednocześnie wpływając na nasz stan psychiczno-emocjonalny. Stosuje się ją w wielu schorzeniach. Swoje zastosowanie ma także w leczeniu artretyzmu.

Ćwiczenie dla osób zmagających się z artretyzmem:

  1. Stań w pozycji prostej pionowej, zrób rozkrok na szerokość barków, nogi pozostaw wyprostowane.
  2. Dłonie umieść na biodrach, wykonaj spokojny i głęboki wdech.
  3. Wraz z wydechem zrób skręt w lewą stronę, jednocześnie odwracając głowę w lewo, swój wzrok skieruj na lewą stopę. Pozostań w tej pozycji przez 20-30 sekund. Oddychaj spokojnie i głęboko.
  4. Wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj głęboki wdech i wydech. Powtórz ćwiczenie, ale tym razem na prawą stronę.

Joga

Joga działa zbawiennie zarówno na nasz stan ducha, emocje, ale także na nasze ciało. Potrafi uporać się z problemami natury fizycznej, z którymi do tej pory nie mogliśmy sobie poradzić. Pomaga także w walce z artretyzmem. Dzięki jodze poznajemy własne ciało. Możemy dosłownie poczuć nasz organizm. Poznajemy swoje możliwości.

Bez pośpiechy obserwujemy zwiększająca się przestrzeń odczuwalną w ciele. Zwiększa się nasz zakres ruchów. Mięśnie się rozciągają, biodra rozluźniają. Ważne jest, by dobrać odpowiednie asany (pozycje), które nam nie zaszkodzą, a pomogą. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie pomoc nauczyciela jogi, ale też fizjoterapeuty.

Joga
Źródło: Pixabay

Ziołowa pasta na artretyzm

Skład:

  • 10 ząbków czosnku
  • 1 łyżeczka kuminu
  • 1 łyżeczka kozieradki
  • 1 łyżeczka kurkumy
  • 1 łyżeczka imbiru
  • 1 łyżeczka czarnego pieprzu
  • 1 łyżeczka asafetydy
  • masło ghee jako baza.

Wszystko razem połączyć i utrzeć na pastę. Przechowywać w lodówce. Zażywać przez dwa tygodnie, dwa razy dziennie po 1 łyżeczce.

Napady dny są dokuczliwą przypadłością. Warto więc zadbać o to, by stały się bardziej znośne. Dzięki metodom naturalnym nie obciążamy zbytnio naszego organizmu. Są one bezpieczną i skuteczną alternatywą, z której warto skorzystać.

Jeśli zadbamy o profilaktykę i uzbroimy się w cierpliwość, możemy skutecznie uporać się z przewlekłymi bólami i napadami dny, ciesząc się w dalszym ciągu naszą sprawnością i czerpać z życia to, co najlepsze.