Wywary i okłady z cebuli – na co pomagają, właściwości zdrowotne, jak stosować

Co wiemy o cebuli zwyczajnej, czyli z języka łac. Allium cepa? Tej, którą możemy kupić w sklepie czy posadzić w przydomowym ogródku? Oprócz tego, że jest ona warzywem, często przez nas spożywanym, w postaci pikantnego dodatku do sosów, sałatek, zup i dań z mięsa, nie wiemy o cebuli zbyt wiele. Bynajmniej nie każdy z nas, ma na jej temat dużo do powiedzenia. Oprócz tego , że jak wiadomo jest smaczna, zdrowa i pożywna.

Kilka słów na temat historii cebuli oraz jej mało znanych właściwości.

Inne nazwy cebuli to dymka, skulibaba, cebula ogrodowa. Dlaczego już starożytni, tak przepadali i lubili jeść cebulę? Naukowcy i archeolodzy, badający starożytne malowidła na płaskorzeźbach oraz teksty na egipskich grobowcach, stwierdzili, że była ona obecna już w diecie Egipcjan, budujących słynne piramidy. Uprawiano ją także w Rzymie, Palestynie i w Azji Środkowej. Dymkę, jadano w dużych ilościach, uważając że jest smaczna, zdrowa i dodaje sił.

Jak przypuszczają badacze, już wówczas uprawiano ją w ogrodach i na polach, a także przechowywano w wyznaczonych do tego celu, chłodnych miejscach. Cebulę rosnącą dziko, nawet dziś jest trudno spotkać. Tego ile jest dokładnie odmian cebuli zwyczajnej, niestety nie udało się nam sprawdzić. Niemniej, pochodzi ona z rodziny roślin amarylkowatych i należy do rodzaju czosnków. Gatunkami uprawianymi na żywność, w innych częściach świata niż Europa, jest cebula japońska, cebula drzewiasta i kanadyjska. Bliskimi krewnymi cebuli są por, szalotka i szczypior. W sklepie kupimy cebulę żółtą, brązową, czerwoną, fioletową i białą. Warzywo to można smażyć, marynować i jeść na surowo. Wszystko to wedle naszego uznania, apetytu oraz gustu kulinarnego.

Sałatka z cebulą
Źródło: Pexels

Wartości odżywcze skupibab, szalotek i dymek.

Dymka to duża zawartość witaminy C, B, A i PP. Posiada także mikroelementy takie jak cynk, fosfor, wapń i żelazo. Oprócz tego, jedząc cebulę mamy gwarancję, że skutecznie uzupełnimy niedobory kwasu foliowego oraz selenu. Sporo, prawda? To naprawdę duża ilość, potrzebnych nam na co dzień, wartości odżywczych.

Co by to było, gdyby nagle w naszym menu, miało zabraknąć cebuli? Trudno jest to sobie wyobrazić, bo pewnie duża część osób w naszym kraju, zwyczajnie chodziłaby zainfekowana i przeziębiona. Ale tak to już jest, gdy długo i regularnie spożywamy jakiś produkt. Nagłe odstawienie go, może się dla nas okazać zatrważającą w skutkach. Tak twierdzą bynajmniej odkrywcy i badacze, którzy spędzają czas zastanawiając się nad takimi sprawami.

W surowej cebuli, występują również witaminy z grupy B, to jest tiamina (B1), ryboflawina (B2), Niacyna (B3) i kwas pantotenowy (B5). Oprócz tego, naturalne cukry oraz błonnik pokarmowy. Jedząc cebulę, na pewno nie przytyjemy, ponieważ jej wartość energetyczna wynosi jedynie około 40 kalorii.

Właściwości lecznicze cebuli zwyczajnej. 

Nawiązując do wartości odżywczych jakie ma dymka, warto jest wspomnieć o związku chemicznym o nazwie kwercetyna. Jest to barwnik roślinny, który posiada niesamowitą właściwości przeciwutleniacza in vitro. Japońskim naukowcom udało się udowodnić, że cebula może pomóc cukrzykom w redukcji stresu oksydacyjnego.

Kolejnym spektakularnym odkryciem, okazało się to, które wykazało, że spożywanie cebuli może redukować problemy kostne i osteoporozę. Bulwiaste warzywo, sprawdza się w walce z wirusami, katarem, kaszlem, bólem głowy, a także poważnym przeziębieniem czy też galopującą infekcją. Oczywiście, nie powinna być w takiej sytuacji jedynym lekiem, jaki mamy zamiar zastosować. Gdy, choroba zaczyna mieć trudniejszy przebieg, koniecznie należy się zgłosić do lekarza, który pomoże nam złagodzić jej objawy.

Nie udało się nam znaleźć nigdzie przeciwwskazań co do tego, by domowy sok z cebuli, nie mógł być stosowany przez kobiety w ciąży czy małe dzieci. Podobnie rzecz się ma z okładami z tego warzywa. Natomiast wywar z cebuli, ma właściwości dezynfekujące i działa przeciwbakteryjnie. Picie go, może zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych w jamie ustnej lub im po prostu przeciwdziałać. W dalszej części artykułu, dowiecie się państwo w jaki sposób można przyrządzić leki z cebuli, domowym sposobem.

Cebula w kuchni
Źródło: Pexels

Cebula, jako eliksir przeciw wypadaniu włosów. 

Stwierdzono, że cebula posiada właściwości, które mogą wpływać pobudzająco na skórę głowy oraz cebulki naszych włosów. Sprawiają to jej składniki oraz właściwości lecznicze i odżywcze. W sklepach nabędziemy specjalne odżywki, serum i szampony, które sprawią, że włosy na głowie się nam zagęszczą i przestają nadmiernie wypadać. Żeby pomóc sobie domowym sumptem i sposobem, możemy przyrządzić sok z cebuli, który wzmocni nasze włosy oraz pomoże nam w zdecydowanej walce z łysieniem.

Kuracja z cebulą, oczywiście wymaga czasu i cierpliwości, w regularnym stosowaniu przygotowanego wywaru. Jedynie wówczas będzie miała spodziewany efekt. Dobrze jest mieć to na uwadze. Dlatego, nie ma się co zniechęcać, jeśli sok z cebuli, nie zadziała na nasze włosy za pierwszym, czy drugim razem. Napar z cebuli może sprawić, że nie tylko włosy przestaną nam wypadać, ale odzyskają swoją świeżość, blask i naturalny kolor. Zaczną także szybciej rosnąć i będą się mniej przetłuszczać.

Wszystkie te cudowne efekty, dzięki cebuli oraz zawartych w niej witaminie A,E i K o działaniu odmładzającym i regenerującym. Pozostałe zmiany, możemy zawdzięczać bogactwu dymki w cynk, potas, siarkę i witaminy z grupy B.

Sok z cebuli dobry na wszystko

Sok z cebuli, można przygotować samodzielnie w domu. Jak to zrobić, by wyszedł nam naprawdę dobry i gęsty? Zdrowy syrop z dymki, przygotowujemy w następujący sposób. Drobno posiekaną cebulę, układamy na dnie dużego słoika. Zasypujemy ją warstwą cukru i przykrywamy, drugą warstwą posiekanej cebuli, którą również posypujemy cukrem. I tak do momentu, w którym wypełnimy cebulą wraz z cukrem, cały słój. Zakręcamy go następnie szczelnie przykrywką i odstawiamy na kilka godzin w chłodne, zaciemnione miejsce (np. do kuchennej szafki). Czekamy, aż w słoju, wytworzy się gęsty syrop cebulowy, który przelewamy przez sito lub gazę do czystego, szklanego naczynia. I domowy lek na kaszel jest gotowy!

Nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować go w większej ilości (przechowując na przykład w piwnicy) po to, by starczyło nam syropu z cebuli na całą jesień i zimę. Sok z cebuli, możemy też wykonać bez dodatku cukru, przyciskając ją przez sokowirówkę. Oczywiście, musimy się zaopatrzyć wówczas w większą ilość dymki, ponieważ jedna na pewno nam nie wystarczy. Jeśli nie mamy tego przydatnego urządzenia, możemy warzywo zetrzeć na tarce, lekko posolić i poczekać, aż cebula puści sok. Wtedy wystarczy go odlać z miski ze startą dymką i gotowe. Taki sok, to idealna kuracja do włosów.

Sok z cebuli
Źródło: Pexels

Okłady z cebuli – na co pomagają

Eksperci doradzają, by tak uzyskaną domową odżywkę, stosować około 3 razy w tygodniu. Kolejnym kosmetykiem, jest maska z dodatkiem soku z cebuli. Gdy już uda nam się go uzyskać, dodajemy odrobinę do olejku arganowego lub mieszamy z olejem kokosowym. Całość nakładamy na włosy, podobnie jak oryginalną maskę kupioną w sklepie i trzymamy na głowie przez około 40 minut. Po czym zmywamy ją ciepłą wodą i myjemy głowę ulubionym szamponem.