Suplement diety Żeń Szeń – na co pomaga?

Trzeba wiedzieć, że suplementy diety to nie leki. To środki spożywcze, które uzupełniają normalną dietę człowieka. Mogą nimi być: witaminy, minerały, zioła, inne substancje roślinne, a także enzymy czy aminokwasy. Wykazują określony efekt fizjologiczny lub odżywczy.

Żeń Szeń jest rośliną wieloletnią z dalekiego wschodu, która wyjątkowe właściwości zawdzięcza korzeniowi. Właściwości lecznicze znane były już 4000 lat temu.  Stąd korzeń Żeń Szenia zwany jest korzeniem życia, czy wszechlekiem. Został bardzo dokładnie przebadany przez naukowców. Jest jedną z najważniejszych roślin stosowanych w chińskiej medycynie. W Polsce często nieznany, a może zapomniany. Warto korzystać z dobrodziejstw natury.

Skład

Żeń Szeń ma w swoim składzie ponad 200 substancji aktywnych, które ciężko znaleźć w innych roślinach. Najważniejsze z nich to :

  • ginsenozydy,
  • witaminy C, E oraz z grupy B,
  • minerały (magnez, potas, żelazo, cynk, fosfor),
  • poliacetyleny,
  • fitosterole,
  • związki fenolowe,
  • cukry,
  • olejki eteryczne.

Działanie

Żeń Szeń to panaceum na wiele dolegliwości. Korzystnie działa na układ nerwowy. Poprawia i reguluje pracę mózgu. Substancje w nim zawarte mają działanie poprawiające funkcje poznawcze, czyli uwagę, pamięć i koncentrację. Wspomaga uczenie się, chroni organizm człowieka przed czynnikami stresowymi. Poprawia odporność na stres, co jest bardzo ważne w dzisiejszym zabieganym świecie i codziennym życiu. Zwiększa wydajność organizmu umysłową, ale także fizyczną. Osoby stosujące regularnie produkty z Żeń Szeniem odczuwają więcej energii. Stymuluje produkcję endorfin. Doskonale się sprawdza po intensywnym wysiłku fizycznym, ogólnym przemęczeniu. Żeń Szeń polecany jest w czasie rekonwalescencji, gdy człowiek jest osłabiony, po przebytych chorobach i operacjach. Warto skonsultować jego zażywanie z lekarzem. Wspiera pracę układu immunologicznego i hormonalnego. Chroni organizm przed osteoporozą, może obniżać poziom cholesterolu, trójglicerydów i kwasów tłuszczowych we krwi. Poprawia pracę układu trawiennego, korzystnie wpływa na wątrobę. Odwraca proces stłuszczenia wątroby, wywołany nieodpowiednią dietą. Może obniżać poziom cukru we krwi, a co się z tym wiąże wspomagać utrzymanie prawidłowej wagi. Kobiety regularnie stosujące Żeń Szeń mogą dostrzec korzystniejszy wygląd skóry, a także roślina ta zapobiega wypadaniu włosów. Żeń Szeń jest środkiem podnoszącym potencję i sprawność seksualną, co jest ważną kwestią dla panów. Wskazany przy zaburzeniach erekcji. Z braku odpowiednich badań, nie ma pewności, że pomaga on pacjentom z demencją. Żeń Szeń może zmniejszać lęk i depresję wywołane nałogiem lub próbą wyjścia z nałogu (np. nikotyny). Jest także ziołowym lekarstwem na kaca.

Używany również w kosmetologii, w produktach odmładzających.

Suplementy z Żeń Szenia można kupić jako ekstrakt z korzenia lub w zestawie z innymi naturalnymi składnikami. Cały wachlarz produktów można znaleźć na stronie https://www.witaminyswanson.pl. Dostępne są kapsułki, a także płynna postać ekstraktu.

Przeciwwskazania

Żeń Szeń nie powinien być spożywany przez kobiety w ciąży, kobiety karmiące oraz dzieci. Nie należy go stosować u osób chorych na nadciśnienie tętnicze, hemofilię, hipoglikemię, astmę, choroby serca. Nie można łączyć z lekami hormonalnymi, przeciwzakrzepowymi i lekami oddziałującymi na ośrodkowy układ nerwowy. Nie zaleca się stosować późnym wieczorem, razem z kofeiną lub innymi ziołami o działaniu pobudzającym.

Suplementy diety zawsze należy stosować racjonalnie.