Co może powodować chrapanie?

Chrapanie jest problemem, z którym boryka się wielu Polaków. Z pozoru niewinna przypadłość, która może wydawać się niegroźna, może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Dodatkowo może ono przeszkadzać zarówno osobie, która cierpi na to schorzenie, ale także innym domownikom, którym chrapanie utrudnia sen i nie pozwala zasnąć. Chrapanie może mieć wiele przyczyn, spowodowanych przeróżnymi dolegliwościami, które mogą być mniej lub bardziej zaawansowanym problemem. Co jest przyczyną chrapania? Jak sobie z nim radzić i do kogo zgłosić się o pomoc?

Chrapanie może być spowodowane utrudnionym przepływem powietrza przez drogi oddechowe. Przyczyn może być wiele m.in.: krzywa przegroda nosowa, obrzęk górnych dróg oddechowych spowodowanych alergią, przerostem migdałków lub podniebienia miękkiego, a nawet otyłością, w sytuacji, gdy tkanka tłuszczowa uciska gardło. Przysłowiowe „chrapanie” powstaje w momencie, gdy języczek i podniebienie miękkie zostają wprawione w drgania podczas wdechu, w trakcie snu, gdy drogi oddechowe się zwężają. Zbyt duże zwężenie ich może spowodować zatrzymanie oddychania, czyli tzw. bezdech senny, który trwa nawet do kilkunastu sekund i może powtórzyć się nawet kilkaset razy w ciągu jednej nocy. Powoduje to ciągłe zmęczenie niewyspania się i zmęczenia, za sprawą nieodpowiedniego dotlenienia mózgu oraz narządów podczas snu.

Chrapanie to zdecydowanie męczący problem, z którym ciężko sobie poradzić samemu. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, które mogą pomóc podczas leczenia przypadłości, natomiast przy nawracającym problemie warto udać się do specjalisty, jakim jest laryngolog, który pomoże uporać się z chrapaniem i bezdechem sennym.

Sprawdzone „domowe” sposoby na chrapanie:

Chrapanie to zdecydowanie męczący problem, z którym ciężko sobie poradzić samemu. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, które mogą pomóc podczas leczenia przypadłości, natomiast przy nawracającym problemie warto udać się do specjalisty, jakim jest laryngolog, który pomoże uporać się z chrapaniem i bezdechem sennym.

  1. Osoby otyłe znacznie częściej borykają się z tym problemem za sprawą tkanki tłuszczowej, która uciska drogi oddechowe, w tym celu przede wszystkim należy zmienić dietę oraz zacząć ćwiczyć. Znacznie węższa szyja sprawi, że uciążliwy problem prawdopodobnie zniknie i nie będzie dalej męczył, a gimnastyka znacznie poprawi napięcie mięśni co również wpłynie korzystnie w tej sytuacji.
  2. Być może problem tkwi w sposobie spania, więc warto sprawdzić, czy może tu nie tkwi szkopuł. Najczęściej chrapanie dotyka osoby, które śpią na wznak, ponieważ w takiej pozycji język opada ku dołowi, a usta otwierają się, dzięki czemu kanał nosogardła się zwęża, powodując chrapanie. Najlepiej w takim układzie zacząć spać na boku. Warto także zainwestować w dobrą poduszkę ortopedyczną, która posiada anatomiczny kształt głowy i utrzymuje ją we właściwym miejscu, dzięki temu śpiąc na boku, głowa będzie we właściwym miejscu, a drogi oddechowe będą udrożnione. Dodatkowo wietrz często sypialnię, odpowiednio wywietrzona pomieszczenie zapobiega wysuszeniu błony śluzowej nosa i gardła podczas snu, co także często powoduje chrapanie.
  3. Odstawienie używek jest jak najbardziej wskazane, tyczy się to zarówno alkoholu, jak i papierosów. Alkohol sprawia, że język i mięśnie gardła wiotczeją, a nikotyna zawarta w papierosach powoduje obrzęk śluzówki, podrażnienie gardła, oraz zaleganie śliny w krtani oraz tchawicy co znacznie może utrudniać oddychanie podczas snu.
  4. Infekcje dróg oddechowych także sprzyjają chrapaniu za sprawą niedrożnych dróg oddechowych. Nieleczone dolegliwości mogą prowadzić do konieczności oddychania przez usta, co może wywoływać chrapanie.
  5. Warto skorzystać także z preparatów niwelujących chrapanie, w które można zaopatrzyć się w aptece. Może nie zwalczą one problemu całkowicie, ale z pewnością mogą okazać się przydatne.

Jeżeli borykasz się z chrapaniem, które nie pozwala Ci normalnie funkcjonować, oprócz powyższych sposobów warto skonsultować się z laryngologiem, który zapozna się z objawami, przebada i wyda odpowiednią diagnozę, przepisze leki, oraz skieruje na odpowiednie leczenie.