Przyprawa kurkuma – właściwości odżywcze i zdrowotne, jak i kiedy stosować

Kurkuma jest rodzajem byliny, która rośnie w tropikalnej części Azji. Inne, używane jej nazwy to szafranica, żółcień i ostryż. Jeśli dotychczas, nie mieliście państwo do czynienia z tą byliną, warto lepiej poznać jej właściwości. Szafranica należy do rodziny imbirowatych. To, co ukryte jest pod określeniem przyprawa kurkuma, oznacza właściwie, ekstrakt z kłączy ostryżu, który najczęściej wygląda jak żółty, drobno zmielony proszek.

Niezwykłe właściwości kurkumy w proszku.

Żółcień, ze względu na swoje niezwykłe właściwości, ma swoje szczególne zastosowanie w medycynie, kuchni i ogrodzie. Wyróżnić możemy, 104 gatunki roślin imbirowatych, które nie tylko okazują się skuteczne, jako popularna i wszystkim znana, przyprawa kurkuma. Są także, wdzięcznym materiałem ogrodniczym.

Kurkuma jest również ważnym źródłem skrobi. Nie wszystkie jej gatunki, posiadają tę cechę. Niektóre dzięki skrobi, potrafią magazynować w sobie zapasy potrzebnej nam energii, pochodzenia roślinnego. Dlaczego kurkuma jest zdrowa? Jedną, z niezwykłych cech szafranicy, są jej właściwości przeciwzapalne. W walce z wszelkiego typu zapaleniami czy infekcją, imbirowce okazują się szczególnie skuteczne, dzięki temu, że zawierają w sobie E 100.

Kurkuma w proszku, jaką możemy nabyć w sklepach, ma w swoim składzie biochemicznym kurkuminę (E 100), która należy do przeciwutleniaczy polifenolowych. Za analizę tego związku chemicznego, odpowiadają polscy naukowcy, którzy w 1910 roku, zbadali dokładnie strukturę kurkuminy. Ich następcy, poczynili dalsze kroki, mające na celu udowodnienie jej pozytywnego oddziaływania na ludzki organizm. Obecnie analizuje się zastosowanie oraz oddziaływanie kurkuminy, w przypadku demencji i choroby Alzheimera. Niezwykłe właściwości ostryżu sprawiają, że nie ustają prace badawcze nad ich całkowitym poznaniem.

Kurkuma w proszku
Źródło: Pixabay

Właściwości lecznicze. Kurkuma jest bardzo zdrowa w przypadku wielu zaburzeń.

Dlaczego kurkuma jest zdrowa? Ponieważ obniża poziom triacylogliceroli w organizmie. Są to inaczej, trójglicerydy (TG), czyli tłuszcze proste. Stanowią jeden z głównych czynników wytwarzających, potrzebne nam do prawidłowego funkcjonowania, zasoby energii. Przeprowadzone przez lekarza badania sugerują, że gdy poziom trójglicerydów jest w naszym organizmie za wysoki, oznacza to, że znajdujemy się w grupie ryzyka, osób narażonych na zawał serca. A także udar mózgu oraz podwyższony poziom cholesterolu.

Zwykła przyprawa kurkuma, może nam pomóc w walce z trójglicerydami i sprawić, że ich poziom stopniowo ulegnie, widocznemu obniżeniu. Szafranica, to również naturalny środek o właściwościach przeciwnowotworowy. To, co znajduje się na naszym talerzu, w przypadku choroby nowotworowej, a także w jej zalecanej przez specjalistów profilaktyce, ma oczywiście ogromne znaczenie. Chcąc uniknąć, poważnych chorób, takich jak rak, powinniśmy o tym pamiętać i stosować zdrową dietę, w której kurkuma w proszku, jest nieodzownym oraz regularnie używanym przez nas dodatkiem.

W dalszej części tego artykułu, dowiecie się państwo, jak łatwym i wielobarwnym komponentem wielu rozmaitych dań, może być mielony żółcień. Żółcień działa przeciwnowotworowo, ponieważ zawiera przeciwutleniacze, w postaci polifenoli. Jak zdołano dowieść, potrafią one hamować proces topoizomerazy II, nie dopuszczając tym samym do całkowitej replikacji matrycy łańcucha DNA.

Przeciwutleniacze, rozrywają wiązania chemiczne, chcących się przyłączyć do DNA, komórek nowotworowych. Polifenole, są przeciwutleniaczami i oprócz tego, że zabezpieczają oraz chronią nasz organizm przed rakiem, działają także zbawiennie na nasz układ krążenia. Dlatego szafranica, wpływa dobrze, na funkcjonowanie całego systemu sercowo-naczyniowego. Regularne spożywanie naparu czy wody z dodatkiem tej rośliny, działa stymulująco na naszą psychikę, zmniejszając stany lękowe i przeciwdziałając depresji.

Kurkum
Źródło: Pixabay

Świeża kurkuma. Poznaj jej niezwykłe właściwości odżywcze oraz sposób na sok z kurkumy. 

Związek organiczny, o nazwie kurkumina i oznaczeniu E 100 w przemyśle spożywczym, to żółto pomarańczowy barwnik. Składnik wielu, popularnych przypraw z całego świata (curry, nasi goreng, mieszanki do przyprawiania mięsa itp.). Przyprawa kurkuma jest szeroko stosowana w kuchni szczególnie w krajach azjatyckich. Używa się jej jako rodzaju pieprzu oraz barwnika do ryżu, kaszy, makaronu, a nawet ziemniaków.

Gotowane warzywa, z dodatkiem zmielonego żółcienia, nie tylko posiadają wyróżniającą się na talerzu barwę, ale i specyficzny smak, w niczym niepodobny do soli, którą najczęściej przyprawia się, gotowane warzywa w Polsce. Przyprawa kurkuma, jest dosyć pikantna i ostra, ale nie aż tak bardzo jak na przykład, mielony czarny pieprz. Ma łagodniejszy smak, który sprawia, że doprawione odrobiną ostryżu pieczone mięso, dosłownie rozpływa się w ustach.

Zastosowanie kurkumy w kuchni to mnogość rozwiązań i ciekawych sposobów, a jednym z nich są wielosmakowe napoje na bazie szafranicy. Sok z kurkumy, na pewno sprawdzi się jako rodzaj naturalnego suplementu w sytuacji, gdy mamy stwierdzony przez lekarza, zbyt duży poziom trójglicerydów we krwi. To także, dobry lek, gdy cierpimy z powodu podwyższonego poziomu cholesterolu lub dokuczają nam problemy trawienne. Jak przygotować, wyśmienity w smaku i zdrowy sok z kurkumy? Sposobów oraz sprawdzonych przepisów, jest co najmniej klika.

Najprostszym z nich, jest sporządzenie napoju z dodatkiem kurkumy w proszku. Możemy ją również w formie sypkiej i w niewielkiej ilości, dodać do świeżo przegotowanej wody, mleka lub porannej kawy. Ekstrakt z kłączy ostryżu, to skoncentrowany wyciąg lub napar, który przygotujemy łatwo, samodzielnie w domu. Do tego celu, potrzebne nam będą korzenie ostryżu (kłącza), jakie możemy kupić w supermarketach na wagę albo kurkuma w proszku. Stężenie napoju, może być większe lub mniejsze. Wszystko zależy to  od tego, jakiej dawki kurkumy, planujemy użyć. Kolejnym krokiem jest, zalanie żółcienia gorącą wodą. Najlepiej jeśli będzie to wrzątek, ponieważ w wysokiej temperaturze właściwości lecznicze rośliny, szybciej się uwolnią. Teraz, musimy cierpliwie poczekać.

Najlepiej jeśli napar, odstawiamy na całą noc lub nawet dobę w chłodne, zacienione miejsce w naszej kuchni. Wówczas płyn, dostatecznie nasyci się oraz przejdzie, właściwościami odżywczymi pierwotnie zawartymi w przyprawie kurkuma lub w kłączach i korzeniach ostryżu. Po odczekaniu odpowiedniej ilości czasu, sok z kurkumy mamy już prawie gotowy. Należy jeszcze zadbać o kilka, smacznych oraz ciekawych dodatków, które wzbogacą jego smak i podkręcą właściwości lecznicze.

Dodatkami tymi, mogą być miód, cukier ze stewii,  sok z cytryny i pomarańczy, świeży ogórek, melon lub arbuz. Niektórzy, dodają do soku z kurkumy, również natkę pietruszki. Ze względu na to, iż zawiera ona duże ilości witaminy C oraz dobrze się komponuje, z roślinami korzennymi. Taki sok, to nie tylko potężna dawka energii, ale i świetny rodzaj orzeźwienia w trakcie gorącego czy słonecznego dnia, spędzonego na wytężonym wysiłku i pracy.